piątek, 25 stycznia 2013

KOBIETY KADDAFIEGO - Annick Cojean

Wydawnictwo Prószyński


Porywane, gwałcone, upokarzane... Taki był los kobiet podporządkowanych przyjemności Kaddafiego. W swojej wstrząsającej książce Annick Cojean oddaje im głos.
W listopadzie 2011 roku Annick Cojean opublikowała w "Le Monde" artykuł, w którym opisała historię młodej kobiety uprowadzonej przez libijskiego przywódcę i wcielonej do jego "haremu".
Soraya opowiedziała dziennikarce swoją poruszającą, pełną upokorzeń i cierpienia historię. Zauważona przez wodza jako piętnastolatka podczas szkolnej uroczystości, została porwana i wcielona do jego żeńskiej gwardii przybocznej, była przetrzymywana i przez wiele lat wykorzystywana. Ucieczka w przededniu rewolucji nie zwróciła jej jednak wolności - doświadczenie życia w twierdzy Bab al-Azizia u boku Kaddafiego złamało jej życie.
Soraya nie była jedyna. Podobny los spotkał setki libijskich kobiet.
Annick Cojean, chcąc dociec prawdy o ich losie, udała się do Trypolisu, by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, które ujawniło wstrząsające informacje dotyczące słynnych "Amazonek" oraz obnażyło ukrywane fakty z życia osobistego Kaddafiego. Autorka dotarła do najważniejszych osób z jego otoczenia i - przełamując tabu - pokazała prawdziwą twarz hołubionego przez Europę drapieżnego władcy oraz ponury los jego ofiar.
Porywane, gwałcone, upokarzane... Taki był los kobiet podporządkowanych przyjemności Kaddafiego. W swojej wstrząsającej książce Annick Cojean oddaje im głos.
"Elle"
To jeden z tych tekstów, które uderzają od pierwszej strony. Książka "Kobiety Kaddafiego" odsłania horror, jaki przeżyły tysiące libijskich kobiet.
"Vogue"
Szokujący dokument. Dla czytelników o mocnych nerwach. Jeśli sądzicie, że poznaliście już wszystkie tajemnice osobowości Kaddafiego - mylicie się. Ostatnie tabu zostało przełamane dopiero teraz.
"Le Figaro"
Książka francuskiej dziennikarki, Annick Cojean, to wstrząsające spojrzenie w psychikę "papy Mouammara" - jak miały się do niego zwracać jego ofiary.
"Sunday Times"
Reporterka "Le Monde", Annick Cojean, przeprowadziła śledztwo w sprawie seksualnych niewolnic Mouammara Kaddafiego, człowieka, który chciał uchodzić za wschodniego feministę walczącego o "wyzwolenie kobiet narodów arabskich". Szokująca książka Kobiety Kaddafiego dowodzi, że - wbrew wizerunkowi "sufrażysty w stroju Beduina" - pułkownik wykorzystywał seksualnie cały swój naród.
"Le Point"
Annick Cojean - francuska dziennikarka i pisarka. Związana z dziennikiem "Le Monde" i stacją France 5. Laureatka Nagrody Albert-Londres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz