piątek, 14 grudnia 2018

Patrick Melrose Autor: Edward St Aubyn

Nic takiego, można by powiedzieć, nic takiego się nie stało. Przecież tego dnia miał zaledwie pięć lat i trudno, aby tak małe dziecko mogło dokładnie ten dzień pamiętać. Jednak to właśnie wtedy pięcioletni Patrick Melrose przeżywa traumę, która zmieni całe jego późniejsze życie. To w tym dniu należy dopatrywać się źródła późniejszych szaleństw, autodestrukcyjnych zachowań, uzależnienia od prochów. A winny temu jest nie kto inny, jak jego własny ojciec, nieskazitelny z pozoru gentleman z brytyjskiej arystokracji.

Oto niezwykła opowieść o tym, jak bezbronne może być dziecko, o tym, jaki ciężar spoczywa na barkach rodzica oraz o tym, jakim koszmarem mogą okazać się wspomnienia, od których nie sposób się uwolnić. Toksyczna relacja Patricka Melrose i jego despotycznego ojca staje się kanwą fascynującej, ponadczasowej historii. Na kartach tej powieści zagłębiamy się w świat brytyjskiej arystokracji. Świat niezwykle hermetyczny, a przy tym kosmopolityczny. Tutaj olśniewające piękno stoi tuż przy porażającej ohydzie. Zbytek i przepych towarzyszą ogromnej pustce, a olśniewający wdzięk nierzadko skrywa nienawiść.

Nic więc dziwnego, że na podstawie tej powieści powstał scenariusz serialu, który już od 14 maja 2018 roku możemy śledzić na antenie HBO GO. W roli głównej występuje Benedict Cumberbatch. Serial ma pięć odcinków, a więc tyle samo, ile pierwotna seria o Patricku Melrose. Tutaj prezentujemy naszym Czytelnikom wydanie zbiorowe zawierające następujące tomy cyklu: "Nic takiego", "Złe wieści", "Jakaś nadzieja", "Mleko matki;, "W końcu".

Edward St Aubyn urodził się w Londynie w roku 1960. Jest dzieckiem brytyjskiego arystokraty. Jego matka była z kolei spadkobierczynią fortuny amerykańskich przemysłowców z Cincinnati. Uczęszczał do najlepszych szkół, co zresztą typowe dla dziecka z brytyjskich wyższych sfer. Nie trudno zatem dostrzec, że prezentowana tutaj książka zawiera autobiograficzne wspomnienia autora umiejętnie przekształcone w literacką fikcję. W 1992 za pierwszą powieść z cyklu o Patricku Melrose otrzymał prestiżową nagrodę Betty Trask.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz